Drewniana posadzka a ogrzewanie podłogowe

Wykończenie drewnem podłogi z instalacją grzewczą jest możliwe, ale należy do złożonych zadań, które wymagają od wykonawcy doświadczenia, współpracy z monterami ogrzewania oraz zachowania rygoru technologicznego. Radzimy jak dobrać drewno do ogrzewania podłogowego i przeprowadzić prace parkieciarskie, aby nawierzchnia służyła przez wiele lat i była efektownym udogodnieniem.

Rozwiązania przewidujące położenie drewna na posadzce z instalacją grzewczą nie miały dotychczas wielu zwolenników, nawet mimo zalet naturalnego surowca i tego typu ogrzewania. Montaż łączący dwie technologie nastręczał użytkownikom wielu problemów związanych z wpływem ogrzewania na drewno. Wyższe temperatury działające na drewno i niska wilgotność powietrza tuż nad powierzchnią podłogi bardzo szybko uwydatniały błędy projektowe i wykonawcze. Położone deski po pewnym czasie zsychają się, mogą nawet odspajać się od posadzki. Problemy te, jeżeli wciąż się zdarzają, są jednak tylko wynikiem niewiedzy wykonawców i niewłaściwej eksploatacji podłogi przez użytkowników. Przedstawiamy porady doświadczonych fachowców, którzy radzą jak wykonać parkiet z ogrzewaniem podłogowym zgodny z zalecaną technologią i przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów.

fot. Domalux

Przygotowanie podłoża

Parkiet na podłodze z instalacją grzewczą powinien zostać przygotowany we współpracy parkieciarza z brygadą montującą ogrzewanie. Deski można zamontować jedynie na podkładzie wysezonowanym, twardym, równym, spójnym i o odpowiedniej wilgotności – na podłodze, na której cała powierzchnia będzie równomiernie ogrzewana. Jeżeli nie mamy wiedzy na temat rozmieszczenia instalacji, firma montażowa powinna udostępnić nam protokół wraz z planem. Natomiast ewentualne pęknięcia należy zlikwidować przy pomocy klamer i żywic poliuretanowych, a nierówności jastrychu wyrównać masą wyrównawczą. Słabe i pylące posadzki trzeba wzmocnić gruntami, z kolei w celu osiągnięcia optymalnej wilgotności podkład należy wygrzać (przed położeniem parkietu zaleca się nawet dwu-trzytygodniowe wygrzewanie podkładu). Przyjmuje się, że wilgotność dla jastrychu cementowego powinna wynosić 1,8%, a dla jastrychu anhydrytowego 0,3%. Jeżeli wszystkie te warunki są spełnione, a nie minął dłuższy czas niż tydzień od wygrzania posadzki, można rozpocząć montaż drewnianej podłogi.

Wybór gatunku drewna

Ogrzewanie podłogowe z posadzką z drewna sprawdza się w budynkach o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Całość powinna być rozwiązaniem traktowanym jako dodatkowe źródło ciepła – sprawiającym by było ciepło w stopy, a nie ogrzewającym całe pomieszczenia. Co więcej, zaleca się, aby parkiet montowany był na systemie wodnym lub elektrycznym – radzi Ernest Wesołowski, specjalista ds. lakierów parkietowych i Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji z Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional. – Gatunek drewna, jaki należy wybrać na podłogę z ogrzewaniem, musi charakteryzować się niskim współczynnikiem skurczu i rozkurczu oraz długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Takie cechy posiadają gatunki takie jak: merbau, iroko, doussie africa, bambus, jatoba, a z krajowych dąb i akacja – uzupełnia Ernest Wesołowski.

Nie bez znaczenia są też jakość kleju oraz metoda wykończenia podłogi. Parkiet należy łączyć klejami poliuretanowymi, które charakteryzują się elastycznością i nie starzeją się pod wpływem wyższej temperatury (nie można dopuścić, aby resztki kleju wniknęły między klepki). To samo dotyczy środka ochronno-dekoracyjnego do parkietu, który powinien być dedykowany rozwiązaniom tego typu i pracować z podłożem.

Sposób montażu posadzki drewnianej

Układanie drewnianych klepek czy desek na ogrzewaniu podłogowym potrzebuje uwzględnienia wielu czynników. Należy liczyć się z dwukrotnie większymi zmianami wymiarów elementów drewnianych w cyklu lato/zima, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Stąd, jako wykończenie na tego typu powierzchnie, najlepiej sprawdzają się małe elementy, np.: tradycyjne mozaiki parkietowe, parkiety przemysłowe, tradycyjne klepki parkietowe o szerokości do 5cm oraz szersze klepki oraz deski parkietowe wykonane w technologii warstwowej. W przypadku wykorzystania dłuższych klepek i desek parkietowych, poleca się zastosować te ze sfazowanymi krawędziami, ponieważ takie wykończenie częściowo zamaskuje ewentualne zmiany ich kształtu.

Ponadto zakładając intensywniejszy skurcz drewna i oporność przewodzenia ciepła, która jest zależna od współczynnika przewodności cieplnej określonego dla danego gatunku drewna oraz od grubości elementów, lepiej zdecydować się na układanie cieńszych i węższych elementów niż szerszych i grubszych. Z powodzeniem sprawdzą się więc mozaika, której klepka nie będzie grubsza niż 8 mm-10 mm, oraz 12 mm deski warstwowej i parkietu. Należy pamiętać jednak, że im grubsza posadzka, tym straty ciepła większe, ale jakość samej podłogi wyższa. Warto dodać, że krzyżowe ułożenie drewna wyraźnie ogranicza jego pracę i zapobiega powstawaniu szczelin pomiędzy szerokimi elementami. Najlepszym wzorem ułożenia parkietu na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym jest jodełka, ponieważ przy takim wzorze zmiana wymiarów jego poszczególnych elementów niweluje się. Trzeba pamiętać również o zachowaniu odstępu od ścian wynoszącego około 1,5 – 2,5 cm. Co więcej, pomiędzy płytą grzewczą a podłogą drewnianą nie powinno być szczeliny.

Należy zadbać również o to, aby temperatura podłoża, jak i pomieszczenia, w okresie montażu podłogi wynosiła 18°-22°C, a wilgotność powietrza wahała się od 40%-60%. Po realizacji, temperatura powierzchni ogrzewanej podłogi nie może przekroczyć 26°C.

Po przyklejeniu parkietu, a przed jego szlifowaniem i lakierowaniem, należy odczekać około 14 dni i, o ile to możliwe, uruchomić ogrzewanie podłogowe.

Pozostałe czynności montażu posadzki drewnianej są zbieżne z praktyką układania parkietu na standardowych podkładach.

Wykańczanie parkietu

Do parkietów tradycyjnych i mozaiki należy stosować odpowiednie środki. – Mimo że rozmiary szczelin powstających w wyniku skurczu drewna pomiędzy elementami na dobrze położonej instalacji są niewielkie, to w wypadku zastosowania nieodpowiednich materiałów do pokrycia powierzchni mogą być one większe, gdy powstają tzw. pęknięcia blokowe i sklejanie boczne. Aby zmniejszyć ryzyko wspomnianego problemu należy zastosować odpowiednie podkłady, które nie sklejają kantów oraz elastyczne lakiery takie jak Domalux Professional Poliuretan Aqua 1S i 2S. Oprócz tego, że środek nie skleja ze sobą krawędzi poszczególnych elementów, to dodatkowo sprawia, że uzyskana na powierzchni powłoka jest twarda i trwała, wyjątkowo odporna na ścieranie i zarysowania – dodaje Ernest Wesołowski.

Wykonawcy do wykańczania parkietu na ogrzewaniu podłogowym polecają systemy olejowo – woskowe. Systemy te nie tworzą warstwy wierzchniej, (czyli powłoki, jak w przypadku  nie elastycznych lakierów), która łatwo pęka i uwydatnia przez to szpary pomiędzy elementami posadzki, a „pracujące” stale drewno jest pielęgnowane przez natłuszczanie.

Użytkowanie i pielęgnacja

W sezonach grzewczych zmiany mocy ogrzewania podłogowego powinny następować stopniowo (jednorazowo zaleca się podnoszenie temperatury nie więcej niż o 5°C). W fazie eksploatacji drewnianej posadzki położonej na ogrzewanej podłodze istotne jest zachowanie mniej więcej stałej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wszelkie znaczne wahania obu tych parametrów mogą powodować zmiany naprężeń w materiale i jego wypaczenie.

Niezależnie od tego w miesiącach zimowych, czyli w okresie grzewczym, nieuniknione jest powstawanie minimalnych szczelin, stąd polecane jest nawilżanie powietrza (nie należy dopuścić do spadku wilgotności powietrza poniżej 40%). Latem szczeliny między poszczególnymi deskami zwykle zanikają.

Ponadto nie poleca się stosowania dywanów i mat na parkiecie z ogrzewaniem podłogowym.

Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, otrzymamy ciepłą, drewnianą podłogę na lata

Leave a Reply