Jak dobrać płytki łazienkowe?

Jeżeli chcemy, by nasza łazienka była odpowiednio urządzona i przyjemna dla oka, powinniśmy wybrać do niej odpowiednie kafelki. Ważne są zarówno te, które położymy na podłodze, jak również na ścianach. Nie można jednak wybrać dowolnego rodzaju, ponieważ w ten sposób doprowadzimy się jedynie do problemów w przyszłości. Płytki łazienkowe powinny posiadać odpowiednią wytrzymałość, a także zbiór cech, które pozwolą im przetrwać w wilgotnym środowisku. Jednocześnie należy nie zapominać o kwestiach wizualnych, bo w końcu łazienka jest jednym z najistotniejszych pomieszczeń w każdym domu.

Charakterystyka płytek

Gdy kupujemy kafle i płytki ścienne do stosowania w łazience (a także kuchni), powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim ważna jest odporność na wilgoć, bo w tego typu miejscach niechybnie ta się pojawi. Tradycyjne płytki, które można stosować również w miejscach niezawilgoconych, nie sprawdzą się. Po niedługim czasie zauważymy, że zaczynają pękać, przebarwiać się, a nawet odpadać od ścian. Płytki łazienkowe są odpowiednio zabezpieczone przed takimi zjawiskami, za pomocą dodatkowej warstwy ochronnej. Dzięki temu glazura jest w stanie wytrzymać bardzo długo, nawet do kilkudziesięciu lat bez wymiany. Ma to duże znaczenie, jeżeli chcemy w łazience czuć się dobre i nie oglądać widoku popękanych lub odbarwionych płytek. Takie sytuacje mogą zdarzać się zwłaszcza w pobliżu kabiny prysznicowej lub wanny, ponieważ tam najczęściej woda może rozchlapać się na ściany. Zakup płytek łazienkowych należy więc powiązać przede wszystkim z tą kwestią.

Odpowiedni wygląd

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i każdym mieszkaniu. Spędzamy tam czas codziennie rano i wieczorem, warto więc by otoczenie było przyjemne dla oka. Ważne jest, by koloryt płytek był w taki sposób skomponowany, by pasował do pozostałych elementów wnętrza. Płytki łazienkowe występują w bardzo wielu rodzajach, kształtach, kolorach, wielkościach, a także designach. Dzięki temu w łatwy sposób można dobrać dla siebie takie, które będą idealnie wpasowywać się w nasze oczekiwania, co do wyglądu łazienki. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do tego, w jaki sposób dobrać wystrój pomieszczenia, warto zasięgnąć porady projektanta wnętrz. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy już po położeniu płytek łazienkowych zauważymy, że jednak wystrój nam nie odpowiada i nie jesteśmy zadowoleni. Pamiętajmy, że zmiana takiego stanu rzeczy będzie trudna, gdy glazura jest już położona na ścianach i podłodze.

Leave a Reply