Jak pielęgnować kamienne podłogi?

W naszych mieszkaniach i domach zaczyna dominować natura. Coraz częściej doceniamy ekologię i klasyczne materiały. Przykładem może być rosnąca popularność kamienia w charakterze nie tylko zewnętrznych, ale i wewnętrznych okładzin. Jak pielęgnować kamień, by zachował swój urok przez lata?

Pielęgnacja podczas i po montażu

Podczas montażu do czyszczenia powierzchni można użyć czystej wody, ewentualnie wody z mydłem – kamień nie lubi chemikaliów. Jeśli taki sposób nie jest wystarczający, można użyć specjalistycznych preparatów przeznaczonych do kamienia.

Tuż po montażu powierzchnia kamienia może nosić ślady kleju, fugi lub silikonu. W tej sytuacji nie wolno stosować środków, które mają w sobie substancje usuwające kamień i osad, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię. Uszkodzenia te mogą następować powoli, nawet przez kilka miesięcy lub lat.

fot. Rogala

Krok po kroku

Pierwsze czyszczenie powinno wyglądać następująco: rozprowadzamy odpowiednią substancję na płaszczyźnie za pomocą czystej szczotki lub czystego płótna. Zanieczyszczenia usuwamy delikatnie, używając szczotki z miękkim włosiem lub profesjonalnej polerki.

Następnie odkurzamy lub ścieramy pozostałość preparatu i przemywamy dużą ilością wody. Wreszcie usuwamy wszystkie płyny z powierzchni i osuszamy. Jak podkreśla ekspert firmy Rogala, Wacław Gawroński, nie wolno stosować suszarek mechanicznych. W razie potrzeby powtarzamy powyższe czynności kilkakrotnie.

Jeśli na naszej podłodze pojawiły się trudne do usunięcia plamy (np. z wina, kawy czy tłuszczu), warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą dobrać odpowiednie środki czyszczące.

fot. Rogala

Impregnacja

Chemiczne środki impregnujące pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia trwałego zabrudzenia lub zniszczenia kamienia, natomiast nie nadają się do takich powierzchni jak blaty kuchenne, ponieważ nie powinny mieć kontaktu z żywnością – podkreśla Wacław Gawroński. Stosując impregnaty, należy pamiętać, że użycie ich niezgodnie z instrukcją na opakowaniu może szkodzić domownikom i środowisku.

Jak zaimpregnować kamienną posadzkę? – Należy rozprowadzić cienką powłokę na powierzchni za pomocą czystego materiału – tłumaczy ekspert Rogali. – Nie wycierać i pozostawić do swobodnego wchłonięcia. Po 12 godzinach, kiedy powierzchnia będzie już sucha, powinniśmy usunąć pozostałość za pomocą czystego materiału i umyć powierzchnię.

fot. Rogala

Pamiętajmy, że chcąc zachować naturalne piękno kamiennej okładziny, powinniśmy dbać o nią regularnie. Kamień, z natury mocny i odporny na czynniki zewnętrzne, będzie jeszcze trwalszy i posłuży nam dłużej, jeśli odpowiednio go zabezpieczymy.

Leave a Reply