Jak uszczelnić podłogę w łazience?

Który mieszkaniec bloków z wielkiej płyty nie doświadczył choć raz w życiu zalania przez sąsiada? To kłopot, który spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi, ale na szczęście mamy dobre wieści: można temu zaradzić! Podpowiadamy, jak rozwiązać mokry problem.

Jeśli widzimy, że któraś ze ścian w mieszkaniu staje się wilgotna, możemy być pewni, że coś się dzieje – wcześniej czy później na suficie sąsiada także pokażą się plamy wilgoci. Co jest przyczyną? Najprawdopodobniej błędy wykonawcze w łazience. Jeśli zatem mamy możliwość złożenia reklamacji – nie wahajmy się. Drobne usterki możemy naprawić we własnym zakresie.

Jak zażegnać kryzys?

Jeśli mamy pewność, że to tylko silikon został nieprawidłowo położony, najprostszym rozwiązaniem jest usunięcie go i ponowne uszczelnienie. Wówczas problem powinien ustać. Po wymianie silikonu warto wysuszyć ścianę od strony sąsiadującego z łazienką pomieszczenia. Najlepiej użyć nagrzewnicy, a następnie wywietrzyć pomieszczenie po jej wyłączeniu – zawilgocenie ze ściany musi mieć możliwość odparowania. Pod naprawionym brodzikiem także pozostanie wilgoć, więc na jakiś czas konieczne jest usunięcie jednej płytki, o ile oczywiście wykonawca przewidział tego typu dostęp do odpływu.

Jak zapobiegać?

Układając płytki w łazience, warto wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu ścian i podłogi. W tym celu można użyć specjalnych mas uszczelniających, tzw. płynnych folii, np. ATLAS WODER E lub ATLAS WODER W.Folie uszczelniające produkowane są w postaci gotowej masy, którą w bardzo prosty sposób nałożymy pędzlem lub pacą stalową, w dwóch warstwach. Taki typ uszczelnienia najlepiej sprawdzi się w przypadku ścian wykonanych z materiałów nasiąkliwych (np. z bloczków betonu komórkowego) lub pokrytych płytami gipsowo-kartonowymi.

Nanoszenie hydroizolacji fot. Atlas

Wklejanie taśmy fot. Atlas

Sebastian Czernik, ekspert ATLAS

Szczególnie w strefach mokrych łazienki – wokół wanien, brodzików, umywalek oraz na całej podłodze i w pasie co najmniej 10 cm ponad nią – tego rodzaju zabezpieczenie niejednokrotnie uchroni nas przed potopem. Bardziej zapobiegliwi i „złote rączki” mogą zatopić w takiej folii specjalne pierścienie i taśmy uszczelniające wokół rur i wzdłuż krawędzi pomieszczeń. Dodatkowe zabezpieczenie będzie także stanowiła taśma uszczelniająca do krawędzi ścian i podkładów podłogowych oraz narożniki uszczelniające, dostępne w ofercie ATLASA.

Najlepiej zadziałać profilaktycznie, zanim poleje się woda. Kilka usprawnień skutecznie uchroni nas przed zawilgoceniem ścian w sąsiednich pomieszczeniach i – co najważniejsze – przed zalaniem sąsiada.

Leave a Reply