Lakier czy olej – wybieramy wykończenie drewnianych podłóg

Drewniany parkiet jest jednym z najpopularniejszych rodzajów podłogi stosowanej we wnętrzach mieszkalnych. Pięknie prezentuje się w pomieszczeniach o każdej funkcji dodając im szyku i elegancji. Jednak aby nadać mu odpowiednią trwałość i pożądane walory wizualne, należy zadbać o staranne wykończenie drewna, które sprawi, że będzie można cieszyć się nim przez długie lata.

Do najczęściej stosowanych metod zabezpieczania drewnianej podłogi zalicza się olejowanie oraz lakierowanie. Techniki te służą nie tylko wzmocnieniu powierzchniowej struktury drewna, ale także zabezpieczeniu jej przed rozprężaniem lub kurczeniem w wyniku intensywnego ogrzewania lub gwałtownych zmian temperatur. Dzięki tym zabiegom podłoga zyskuje specyficzny pod względem struktury, połysku i usłojenia charakter. Solidne drewniane podłogi o wykończeniu typu lakier oraz olej oferuje firma Kaczkan, specjalizująca się w produkcji parkietów, desek podłogowych i tarasowych.

Lakier – prostota i skuteczność rozwiązania

Lakierowanie ze względu na swoje liczne zalety, pozostaje bardzo chętnie wybieraną metodą konserwacji parkietu, która sprawia, że nabiera on bardzo wysokiej wytrzymałości. Wynika to z faktu, iż wykończenie lakierem pozostawia na powierzchni materiału solidną powłokę odporną na większość uszkodzeń mechanicznych. Co więcej, deska może być utwardzana promieniami UV, które zwiększają obciążalność i dodatkowo utwardzają jej powierzchnię. Drewniane podłogi z tego typu wykończeniem znaleźć można  w asortymencie firmy Kaczkan, oferującej nowoczesny ProParkiet składający się z dwóch warstw drewna połączonych ze sobą wytrzymałym klejem. Wykończenie podłogi za pomocą lakieru jest doskonałym rozwiązaniem także dla osób ceniących łatwość konserwacji i długi czas użytkowania podłogi bez konieczności przeprowadzania ponownych renowacji. Tego rodzaju podłoga nie przyjmuje zabrudzeń, pozostaje odporna na wielokrotne i intensywne zabiegi czyszczące, nie wymaga także specjalistycznych preparatów do konserwacji, dzięki czemu jest o wiele tańsza w eksploatacji. Deski lakierowane doskonale sprawdzą się we wnętrzach mających wyróżniać się ponadczasową elegancją. Choć często stanowią bardzo mocny akcent architektoniczny i wymagają przemyślanej aranżacji, nie można odmówić im wyjątkowej dekoracyjności i szlachetności, dlatego z powodzeniem stosuje się je jako ozdobę wnętrz mających przykuwać uwagę klasyką i wysmakowaniem. Lakierowana podłoga pozwala bowiem uzyskać tzw. wysoki połysk nadający pomieszczeniu elegancki, prestiżowy charakter. Dodatkowo, lakier wydobywa naturalną barwę drewna i eksponuje każdy jego szczegół. Lakierowanie podłogi jest  szczególnie polecane w przypadku desek o ciekawym usłojeniu. W ofercie firmy Kaczkan w kolekcji Colours of the World dostępne są także barwne lakiery, podkreślające naturalny odcień drewna, jak np. Whisky lub delikatnie łagodzące jego barwę, jak np. Vanilla.

Coffee fot. Kaczkan

Olej – siła klasyki

Olej jako środek zabezpieczania parkietu zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Jest produktem powstałym na bazie naturalnych surowców i w przeciwieństwie do lakieru, nie tworzy powłoki na powierzchni posadzki, ale głęboko penetruje strukturę drewna, impregnując ją nawet do kilku milimetrów w głąb. Nasycenie drewna olejem gwarantuje także jego większą stabilność co oznacza, że deska nie kurczy się ani nie rozpręża. Ze względu na swoje właściwości antystatyczne i antypoślizgowe drewno olejowane polecane jest jako wykończenie pomieszczeń wymagających bezpiecznej posadzki z dużym wskaźnikiem przyczepności. Olej zapobiega także wchłanianiu wody, wzmacniając dodatkowo strukturę drewna, wybierany jest więc często jako środek konserwujący do kuchni lub łazienek, które są miejscami silnie eksploatowanymi i narażonymi za zawilgocenie. Dodatkowo, w przypadku poważniejszych uszkodzeń nie ma konieczności renowacji całego parkietu – wystarczy wyszlifowanie i ponowne zaolejowanie bruzdy. Firma Kaczkan w swojej ofercie posiada specjalistycznie olejowane podłogi, które nie tylko cechują się powyższymi zaletami, ale dzięki profesjonalnemu wykończeniu są od razu gotowe do użycia. Pod względem wizualnym podłoga olejowana pozostaje bardziej naturalna, niż ta pokryta lakierem. Pozbawiona powłoki lakierniczej klepka zachowuje swoją oryginalną barwę i fakturę, pozostając w dotyku lekko chropowata lub delikatnie żłobiona. Olej nadaje drewnu łagodny, stonowany efekt matu lub satyny, polecany jest więc do wnętrz, które odznaczać się mają ciepłem i przytulnością. Co więcej, starannie konserwowany parkiet olejowy z biegiem lat zyskuje na szlachetności, uwypuklając autentyczną naturę drewna. Dla osób chcących połączyć wysmakowane piękno parkietu olejowego z ciekawym wybarwieniem, firma Kaczkan posiada w swojej ofercie oleje naturalne o stonowanych, subtelnych kolorach. Olej Szary nada wnętrzu delikatności, Biały świeżości, Brązowy natomiast – zdecydowanego charakteru.

Olej Szary fot. Kaczkan

Cena: od ok. 95 zł netto za m kw.
Producent: Kaczkan Zakład Produkcji Drzewnej
Więcej informacji na stronie: www.kaczkan.pl

Leave a Reply