Masy samopoziomujące: podłoga na poziomie

Zdarza się, że nawet misternie ułożona podłoga po pewnym czasie zaczyna skrzypieć. Najczęściej jest to efekt niepoprawnie przygotowanego podłoża, które pod wpływem chodzenia, obciążenia, np. meblami, czy też wilgoci, zaczyna się kruszyć i pylić. Aby wyeliminować tego typu problemy, należy stosować odpowiednie produkty, które wyrównają podłoże i zapewnią właściwą trwałość.

Gdy goni nas czas

Prace posadzkarskie przebiegną bardzo sprawnie, jeśli do przygotowania podłoża pod stylową okładzinę wybierzemy szybkowiążącą masę samopoziomująca Baumit Nivello Quattro. Ta fabryczna mieszanka została stworzona na bazie nowoczesnego, wytrzymałego spoiwa gipsowego odmiany alfa, piasków kwarcowych, oraz innych specjalnych dodatków. W zależności od potrzeb można wykonać warstwę o grubości od 1 do 20 mm i po całkowitym wyschnięciu układać na niej wykładziny dywanowe oraz PCV, parkiet czy płytki. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest możliwość chodzenia po powierzchni masy, już po 2-3 godzinach od aplikacji, co pozwala płynie prowadzić prace w obiekcie, w którym wykonujemy remont. Co więcej, warstwa wylewki wykonanej z Nivello Quattro – o grubości 3 mm – po zaledwie 24 godzinach osiąga pełną wytrzymałość i wilgotność wystarczającą do układania większości okładzin podłogowych. Produkt ten może być stosowany wewnątrz pomieszczeń, na wszelkie mineralne podkłady podłogowe, w tym również na powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym. Bez naprężeniowe wiązanie, powoduje brak jakichkolwiek pęknięć i innych problemów, gwarantując idealnie gładką powierzchnię oraz trwały i wytrzymały podkład pod wszelkiego rodzaju okładziny wymagające gładkiego podłoża.

Efektowna podłoga wymaga idealnego podkładu podłogowego, Fot. Baumit

Pogromca nierówności

Przygotowanie warstwy samopoziomującej na już istniejącym podłożu mineralnym – pod płytki, parkiet, panele czy okładziny o wysokich wymaganiach – ułatwi również szybkowiążąca masa samopoziomująca Baumit Nivello Centro. Szeroki zakres zastosowania od 5 do 30 mm umożliwia nie tylko wyrównanie dużych nierówności, ale także podniesienie poziomu podłogi w przypadku, gdy w jednym pomieszczeniu mamy ułożoną deskę podłogową grubości 20 mm a w drugim chcemy kłaść płytki lub panele o grubości 8 mm. Ponadto, bardzo dobry rozpływ i wysoka wytrzymałość powodują, że posadzka wykonana w technologii Baumit jest odporna na obciążenia użytkowe, np. nacisk kółek krzeseł i foteli. Dzięki temu na ułożonej podłodze można stawiać meble bez obawy o widoczne na okładzinie podłogowej ślady bądź wgniecenia. Baumit Nivello Centro, znakomicie sprawdzi się jako podkład podłogowy zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych – przedpokojach, holach, salonach, jak również użyteczności publicznej – biurach czy korytarzach, idealnie współpracując także z ogrzewaniem podłogowym.

Z wodą za pan brat

W pomieszczeniach mokrych, z izolacją podpłytkową, takich jak łazienki, natryski, pralnie czy kuchnie, najlepszym wyborem będzie zastosowanie samorozpływnej masy na bazie cementu – Baumit Nivello 30. Zakres grubości warstwy od 2 do 30 mm umożliwia wyrównanie dużych nierówności lub wypoziomowanie podłogi na całej powierzchni mieszkania, niezależnie od pomieszczenia i grubości okładziny. Co również istotne powierzchnia podłogi wykonana przy użyciu Baumit Nivello 30 jest odporna na obciążenia skupione. Uzyskuje także bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła, dzięki czemu nadaje się również na podłogi ogrzewane.

(Nie)trudna sztuka poziomowania

Zanim rozpoczniemy wykonanie masy samopoziomującej, należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże z wszelkich nieczystości. „Pozbywamy się kurzu, pyłu, tynku, piasku, substancji bitumicznych i starej farby. Podłoże musi stanowić jednolitą strukturę i odznaczać się stabilnością. Zapewni to bardzo dobrą przyczepność nowo wykonywanej warstwy podłogi. Jeżeli w podłożu znajdują się szczeliny lub dziury, powinniśmy je wypełnić i wyrównać z powierzchnią podłoża za pomocą zaprawy wyrównującej Baumit Preciso. Jeżeli masa samopoziomująca będzie wylewana w warstwie o grubości powyżej 5 mm, to wokół ścian i słupów należy przykleić obwodową taśmę dylatacyjną grubości 5÷10 mm. Co jednak istotne, stosując masy samopoziomujące Baumit Nivello Quattro lub Nivello Centro nie potrzeba stosować dylatacji przeciwskurczowych, ponieważ produkty na bazie nowoczesnych spoiw gipsowych odmiany alfa, nie posiadają charakterystycznej dla mas cementowych tendencji do powstawania naprężeń podczas wiązania” – wyjaśnia Tomasz Jarzyna, Product Manager z firmy Baumit.

Wylewanie masy samopoziomującej, Fot. Baumit

Samodzielne wykonanie wylewki samopoziomującej nie jest trudne. W przypadku dużych powierzchni masę warto nakładać za pomocą odpowiedniego agregatu mieszająco-pompującego jednak w warunkach domowych, przy niewiel­kim zakresie robót, można masę przygotować w wiadrze, wykorzystując do mieszania ręczną mieszarkę wolnoobrotową ze specjalnym mieszadłem do mas samopoziomujących, nie powodującym napowietrzania mieszanki.

Masę wylewa się na zagruntowane uprzednio odpowiednim do danego rodzaju podłoża środkiem gruntującym – Baumit Grund lub SuperGrund. Wylewanie wykonuje się pasami – wzdłuż ściany najbardziej oddalonej od wejścia – i rozprowadza długą metalową pacą lub specjalną listwą zgarniającą z wysuwanymi bolcami dystansowymi. Kontrolowanie jej grubości i poziomu ułatwią zaznaczone wcześniej na ścianach punkty wysokościowe wyznaczone przy pomocy poziomicy. Warstwa wylewki nie może być cieńsza od minimalnej ani grubsza od maksymalnej wartości podanej na opakowaniu. Niezwłocznie po wylaniu masy należy użyć wałka kolczastego (potocznie: „jeża”). Wykonując nim kolejno poprzeczne i podłużne ruchy całkowicie uwolnimy wszelkie tworzące się podczas wylewania pod masą pęcherze powietrza, które po wyschnięciu mogłyby pozostać na powierzchni oraz sprawimy, że wylewka nie będzie pofalowana.

W czasie schnięcia gotowego podłoża (ok. 24h) należy je chronić przed słońcem, wiatrem, zbyt niskimi lub wysokimi temperaturami. Ponadto wymagana jest jak najlepsza wentylacja pomieszczenia. W każdym przypadku montażu okładziny, w zależności od jej rodzaju, należy zadbać o właściwy dobór kleju, odpowiednie przygotowanie podłoża (gruntowanie) oraz o to, aby podłoże przed przystąpieniem do prac było całkowicie suche.

Leave a Reply