Zdrowy styl życia, mieszkanie w zgodzie z naturą – w ostatnich latach zwiększyły się wymagania dotyczące naszego osobistego otoczenia. Z tego powodu ekologicznie uświadomieni konsumenci coraz częściej decydują się na podłogi laminowane, które urzekają swoim dobrym bilansem ekologicznym i wieloma innymi zaletami. Nowoczesne deski laminowane europejskiej produkcji (www.eplf.com) posiadają wszelkie certyfikaty przewidziane surowym ustawodawstwem Unii Europejskiej. Nieodparte wrażenie robią także innowacyjne i przyjazne dla środowiska procesy produkcji, sprawdzona jakość paneli, która zapewnia im długą żywotność, naturalne wzornictwo oraz korzystna relacja ceny w stosunku do jakości i wartości otrzymanego produktu.
Podłogi laminowane składają się niemal w 100 % z produktów naturalnych. Nie wydzielając szkodliwych substancji przyczyniają się do zdrowego klimatu mieszkania. Zwykły odkurzacz łatwo usunie z nich włosy, kłaki lub kurz. Odrobina wody z dodatkiem przyjaznych dla środowiska środków pielęgnacyjnych umożliwia łatwe, a zarazem dokładne czyszczenie. Laminat nie zawiera PCW i jest tym samym wolny od plastyfikatorów. Wszystkie składniki certyfikowanych podłóg laminowanych są produkowane bez dodatku pestycydów, związków chloroorganicznych i niebezpiecznych metali ciężkich. Sprawdzone, potwierdzone pieczęcią kontrolną pochodzenie surowca drzewnego wykorzystanego przy produkcji podłóg laminowanych wyklucza stosowanie materiałów pochodzących z kontrowersyjnych źródeł. Wzory nanoszone są na odpowiednio certyfikowane papiery przy pomocy farb rozpuszczalnych w wodzie. W charakterze środka wiążącego stosuje się wyłącznie żywice i kleje przyjazne dla środowiska. Gotowe wyroby pakowane są najczęściej w kartony wyprodukowane z makulatury.
Laminat umożliwia zdrowe mieszkanie, a także otwiera nieskończenie szeroki wachlarz kreatywnych możliwości jego upiększenia, dzięki czemu każdy znajdzie w nim coś w swoim guście. Podłodze można nadać wygląd, którego bez laminatu nie byłoby na rynku, gdyż możliwości optyczne drewna naturalnego są ograniczone. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii powierzchnia paneli laminowanych niemal nie różni się od powierzchni jej naturalnych pierwowzorów z drewna lub z kamienia także w dotyku. Struktura powierzchni desek odpowiada przy tym dokładnie charakterowi danego wzoru. I tak w przypadku modnych desek podłogowych w stylu wiejskiego dworku, imitujących dębinę, wszystkie pory, rysy lub sęki są nie tylko widoczne, lecz także wyraźnie wyczuwalne.
Trwałe i w pełni odnawialne
Dodatkowym plusem w bilansie ekologicznym laminatu jest jego długa żywotnność – także po latach użytkowania podłogi laminowane zachowują stabilny kształt i wyglądają tak pięknie jak pierwszego dnia po założeniu. Jeżeli w czasie przeprowadzki okaże się, że konieczna jest wymiana lub usunięcie paneli, łatwo je będzie zdemontować dzięki praktycznemu systemowi mocowania na klik, usunąć wraz z normalnymi odpadami domowymi albo poddać recyklizacji.
Nie możemy także zapominać o tym, że trwałe produkty świadczą o społecznej odpowiedzialności ich producenta. Wiąże się ona na przykład ze współpracą z lokalnymi dostawcami, odpowiednim poziomem wynagrodzeń dla pracowników, stosowaniem się do przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, niezatrudnianiem dzieci za granicą itd. Są to kwestie, którymi interesuje się coraz szersza rzesza klientów. Europejscy producenci podłóg laminowanych stanowią w tej dziedzinie awangardę, z której można brać przykład. Także ten argument może być decydujący przy wyborze podłogi najlepiej pasującej do osobistych upodobań klienta.
Źródło: EPLF (Związek Europejskich Producentów Podłóg Laminowanych)