Montaż podłogi pływającej krok po kroku

Jak profesjonalnie i prawidłowo ułożyć podłogę z użyciem paneli podłogowych? Oto kilka ważnych zasad.

Podłogi panelowe to tzw. podłoga pływająca. Oznacza to, że nie można ich przyklejać, ani przykręcać do ścian, czy podłoża, a jedynie połączyć krawędziami. Panele laminowane można zamontować na różnego typu podłożach jak: posadzka betonowa, wylewki jastrychowe, parkiety klejone, wykładziny PCV, czy płytki ceramiczne.

Fot. Villeroy & Boch Flooring Line

Ważne uwagi na początek

Przed zakupem paneli należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie, w którym będą montowane, uwzględniając wszelkie wnęki i załamania paneli z niewielką nadwyżką (dodatkowe panele przydadzą się w przypadku miejsc trudno dostępnych, rur czy futryn).

Należy również pamiętać o potrzebie aklimatyzacji paneli. Zanim przystąpimy do montażu panele powinny być pozostawione na 48 godzin, aby zrównać się z temperaturą pokojową. Ma to znaczenie szczególnie w miesiącach zimowych. Optymalna temperatura do montażu paneli w pomieszczeniu powinna wynosić 18-22°C, a poziom wilgotności powietrza max. do 65%.

Przy montażu podłogi przydadzą się takie materiały i narzędzia jak: poziomica, piła, miarka, wiertarko-wkrętarka, kliny dystansowe, klamry mocujące od cokołów, folia paroizolacyjna i pianka podkładowa lub inny dedykowany podkład pod panele. Przed montażem ewentualne nierówności (do 2 mm) należy zeszlifować. Następnie zabezpieczyć podłożę przed wilgocią za pomocą folii paroizolacyjnej o grubości min. 0,2 mm i wyrównać, wykładając pianką podkładową.

Zamki w panelach ułatwiające montaż

Panele wielowarstwowe są wyposażone w specjalnie wyprofilowane krawędzie, dzięki czemu ich montaż jest bardzo prosty. Panele posiadające zamki typu G5 (express click system, z plastikowym piórem) wystarczy złożyć ze sobą długim bokiem, kolejny panel ułożyć obok poprzedniego i docisnąć dłonią z góry do słyszalnego kliknięcia. Montaż jest szybki i nie potrzeba do niego kleju – mówi Aleksander Czaplicki z Kronopolu, licencjonowanego dystrybutora podłóg Villeroy & Boch Flooring Line.

Sposoby układania paneli

Istnieją różne schematy układania paneli – najpopularniejsze to z przesunięciem o 1/2 lub 1/3 długości. Pierwszy panel układamy w całości, a co drugi nowy rząd należy rozpoczynać panelem skróconym o połowę lub 1/3 i odpowiednio 2/3 długości.

W przypadku paneli z prostym bokiem można również układać z użyciem elementu odciętego. Ostatni panel w rzędzie należy przyciąć tak, aby odcięta strona znalazła się przy ścianie, a pozostała część panelu stanowiła początek następnego rzędu.

Szczególnie panele z tzw. V-fugą, czyli brzegami ściętymi w literę V dają swobodę aranżacji. Można układać je w dowolnym kierunku – prostopadle lub np. pod kątem 45 stopni.

Pamiętaj o szczelinach dylatacyjnych

Panele laminowane są w 80% wykonane z drewna, które ma naturalną tendencje do rozszerzania się i kurczenia pod wpływem zmian temperatury i wilgoci. Dlatego podczas montażu należy pozostawić szczelinę dylatacyjną, czyli przerwę między krawędzią paneli, a elementami prostopadłymi do podłogi.  Jej szerokość powinna wynosić ok. 10 mm. Aby zachować odpowiednią odległość od ścian wystarczy użyć klinów dystansowych, a po ułożeniu paneli szczelinę zakryć listwami przypodłogowymi, dopasowanymi do koloru paneli.

Leave a Reply