Panele podłogowe do domu – na co zwrócić uwagę?

Wybór podłóg do domu nie zawsze jest prostą sprawą. Tym bardziej że aktualnie w sprzedaży znaleźć można szereg propozycji, które różnią się od siebie pod naprawdę wieloma względami. Wśród materiałów, po które Polacy sięgają najczęściej, należy jednak wyróżnić panele podłogowe, które zachęcają do zakupu, dzięki licznym zaletom. Zobacz, co warto wiedzieć o panelach i dowiedz się, dlaczego ich wybór cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Panele podłogowe – rodzaje

 

Panele podłogowe to doskonała alternatywa dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą pozwolić sobie na montaż drewnianych posadzek. Najczęściej spotykaną grupę stanowią te zwane laminowanymi, które składają się zazwyczaj z kilku warstw, a na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić je od prawdziwego drewna. Ich niekwestionowanym atutem jest ogromny wybór – zarówno pod względem wymiarów, jak i również odcieni i wzorów. W sprzedaży znaleźć można bowiem zachwycające serie do złudzenia przypominające naturalne drewno, ale również oryginalne odmiany typowe dla egzotycznych gatunków. Wśród paneli znajdziemy zarówno te w odcieniach znanych drzew, jak i również rozmaite warianty bieli i szarości, a także ciemne wenge, które prezentuje się niezwykle luksusowo. Poza panelami laminowanymi ciekawym rozwiązaniem są także ich winylowe siostry. To specjalna grupa produktów, które różnią się przede wszystkim tym, że są odporne na wilgoć, więc znajdą zastosowanie w przedpokojach i łazienkach.

Wybierając panele podłogowe, trzeba przyjrzeć się parametrom takim jak klasa ścieralności oraz użyteczności i na tej podstawie dopasować je do danego wnętrza. Najniższe z klas to produkty przeznaczone do mało użytkowanych miejsc takich jak sypialnie i pokoje, w których znajdują się dywany. Jeśli szukamy czegoś naprawdę trwałego do salonu lub korytarza powinniśmy brać pod uwagę głównie panele podłogowe oznaczane jako AC4 i AC5, które charakteryzują się sporą trwałością i odpornością na powstawanie rys.

 

Dlaczego warto wybrać panele?

 

Czy wiesz, że panele podłogowe obok dywanów to jedna z najszybszych form realizacji podłóg? Aby je ułożyć, wystarczy bowiem przygotować sobie coś do pisania, metrówkę oraz narzędzie tnące, a z samym montażem poradzi sobie każdy, nawet bez doświadczenia w zakresie remontów i wykończeń. Montaż paneli polega bowiem na ich naprzemiennym układaniu i przyczepieniu do siebie w wyznaczonym miejscu. Ogromnym plusem tego typu podłóg jest to, że w ich przypadku nie trzeba korzystać z kleju, tak jak to bywa np. przy płytkach, więc od razu po zakończeniu układania można biegać po posadzkach.

Panele to tzw. podłoga pracująca, dlatego warto zadbać nie tylko o sposób ich układania, ale uprzednio przygotować podłoże. Służą do tego podkłady pod panele, które tworzą warstwę amortyzująca, a do tego sprawiają, że powstałe w trakcie chodzenia odgłosy nie są tak bardzo słyszalne na niższej kondygnacji. Dodatkowo dzięki nim zabezpieczamy wnętrze przed wychładzaniem się, więc można nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Podkłady są dostępne w kilku wariantach: jedne to rozwijane rolki, inne natomiast mają formę płyt, które umieszcza się obok siebie lub łączy w przeznaczonych do tego miejscach. Alternatywną opcją są podkłady o harmonijkowej formie, które również świetnie tłumią dźwięki, a do tego są wygodne w montażu, gdyż nie przesuwają się i nie nachodzą na siebie.

Leave a Reply