Podłoga w domu seniora – na co zwrócić uwagę?

Jesień życia może być pięknym i spokojnym okresem, mimo że przeważnie osoby starsze nie mają już tyle zdrowia i energii co dawniej. Jeżeli seniorom zostaną zapewnione godne warunki mieszkaniowe oraz opieka najbliższych, starość nie będzie tak ciężka do zniesienia. Chcesz zatroszczyć się o babcię, z którą mieszkasz pod jednym dachem lub pomóc dziadkom w remoncie? W takim razie bierz pod uwagę te rozwiązania architektoniczne, które mają na celu ułatwienie im codziennych czynności. Warto zacząć od podłogi.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niestety wiek podeszły często oznacza zwiększone ryzyko nieszczęśliwego wypadku, chociaż paradoksalnie okazji, aby się narażać jest mniej. Nawet w domu można napotkać na przeszkody, stwarzające zagrożenie dla osoby starszej, która często nie jest do końca samodzielna, ma słabszy wzrok i zdolność koncentracji. Szczególną uwagę należy zwracać na łazienkę, gdzie najłatwiej o kontuzję czy przykry incydent. Przede wszystkim trzeba zainwestować w antypoślizgową podłogę. Bardzo pomaga także położenie na niej specjalnych mat łazienkowych, dzięki którym zmaleje prawdopodobieństwo poślizgnięcia się. W pozostałych pomieszczeniach również zaleca się zachowanie środków ostrożności oraz usunięcie wszelkich ozdobnych dywaników, które mogłyby spowodować, że senior się potknie.

Zadbaj o komfort osoby starszej

Nie zawsze jest możliwość, aby nad czystością w domu osób starszych ktoś czuwał. Dlatego pomyśl o takim rodzaju płytek podłogowych, które nie będą wymagające w kwestii utrzymania porządku. Mogą sprawdzić się na przykład panele winylowe, które bardzo łatwo myje się wodą, dzięki plamoodpornej powierzchni. Niektórzy seniorzy gustują też w dywanach, mimo że ich czyszczenie jest dość problematyczne. Jeśli mimo to zdecydujesz się uszczęśliwić babcię pięknym dywanem, zadbaj by był przymocowany do podłogi, a zminimalizujesz ryzyko wypadku. Więcej wskazówek na temat przystosowania domu dla dziadków, możesz znaleźć tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172367-jaki-projekt-domu-dla-pary-seniorow.html. Warto zapoznać się z praktycznymi poradami.

Leave a Reply