Podłoga w drewnianym domu – jak powinna wyglądać?

Domy drewniane to niezwykle urokliwe konstrukcje architektoniczne, które przyciągają wzrok wyjątkową estetyką i przytulnym klimatem. Projektanci tworzący domy w stylu wiejskim, nowoczesnym czy skandynawskim chętnie sięgają po drewno, jako materiał budulcowy, na który moda tak naprawdę nigdy nie przeminęła. Jeśli również inspirują cię budynki i wnętrza, w których króluje drewno, na pewno zastanawiasz się, jak powinna wyglądać podłoga w takim domu. Oto kilka wskazówek.

Drewniany dom, drewniana podłoga

Konsekwencja i spójność to drogowskazy, którymi należy się kierować zarówno przy projektowaniu domu, jak i aranżacji wnętrz. Jeśli więc posiadasz drewniane okna i drzwi, podłoga również powinna wpisywać się w tę tendencję. Dobrze jest trzymać się jednego rodzaju drewna lecz można też zastosować kombinację jasne-ciemne, jeśli jest się fanem takiej estetyki. Zainteresuj się także twardością wybranego drewna, którym wyłożysz podłogę. W pomieszczeniach, w których będzie ona mocno eksploatowana, jak na przykład salon, postaraj się o wytrzymalsze deski. W przeciwnym razie szybko będzie trzeba zakrywać je dywanem.

Wykończenie drewnianej podłogi

Rodzaj wykończenia może być decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o finalny efekt wizualny. Podłoga wykończona lakierem matowym zachowa naturalny wygląd, natomiast lakier o wysokim połysku nada jej blasku. Olej również wygląda dobrze na drewnianej podłodze, jednak będzie wymagał nieco częstszej konserwacji. Po więcej wskazówek na temat drewnianych podłóg i wnętrz zajrzyj tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-178804-projekty-domow-drewnianych-5.html i zobacz przykładowe realizacje drewnianych domów.

Kiedy zrezygnować z drewnianej podłogi?

Czy drewniana podłoga to zawsze dobry pomysł? Niekoniecznie, jeśli na przykład marzy ci się ogrzewanie podłogowe. Drewno nie najlepiej przewodzi ciepło, więc możesz się rozczarować. Nie jest to też zazwyczaj najtańsze rozwiązanie, gdyż za podłogę wykonaną z egzotycznego drewna, jak iroko czy kempas, przyjdzie ci sporo zapłacić. Mimo tego, efekt końcowy wart jest zazwyczaj nieco wyższej ceny.

Leave a Reply