Podłoga z litego drewna a laminaty

Lite drewno to ciepły i naturalny materiał. Podłoga wykonana z tego surowca jest trwała, a przy tym niezwykle piękna. W porównaniu z nią, laminaty stanowią jedynie imitację prawdziwego drewna.

Podłogi laminowane, laminaty, są często nazywane panelami. Warto jednak pamiętać, że pod nazwą „panela” funkcjonują także elementy wykonane z drewna. Tymczasem podłoga laminowana to produkt warstwowy z naniesionym wzorem, który tylko wizualnie przypomina drewno.

Estetyka

Nawet najlepsze zdjęcie, żadna imitacja nie odda walorów prawdziwego drewna – podkreśla Sebastian Kos z firmy Chapel Parket Polska. – Obecnie produkowane laminaty miewają nawet strukturę drewna, jednak wciąż pozostają tylko jego kopią – dodaje S. Kos.

Podczas produkcji laminatów gotowy schemat jest wielokrotnie powtarzany. W efekcie powstają serie identycznych paneli. W przeciwieństwie do nich, podłoga wykonana z litego drewna jest unikatowa, to dzieło samej natury.

Wraz z upływem czasu podłoga zmienia swój wygląd; deski starzeją się zupełnie inaczej niż plastikowe panele. Jeśli zdecydujemy się na zakup stylizowanej, postarzanej podłogi możemy być spokojni o jej wygląd w przyszłości.

W przypadku desek Chapel Parket, efekt starej podłogi uzyskuje się dzięki procesom technologicznym, które wpływają na ich strukturę i kolor. Rezultat jest utrwalany specjalnymi olejami. Przygotowana w ten sposób podłoga starzeje się wyjątkowo dostojnie – wyjaśnia ekspert.

Montaż

Instalowanie drewnianej podłogi najlepiej powierzyć specjalistom, bo to dość skomplikowany proces. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to inwestycja długoterminowa. Odpowiednio zamontowane i pielęgnowane drewno będzie służyło latami. Laminaty są proste w obsłudze; szybko się je instaluje i demontuje. Cecha ta sprawia, że dla wielu osób panele stanowią wyłącznie formę przejściową, z premedytacją montowaną jedynie na kilka lat.

Podłoga wykonana z drewna jest trwała, a przy tym niezwykle piękna.

Trwałość i komfort użytkowania

Na rynku dostępne są różne rodzaje laminatów. Elementy te różnią się właściwościami oraz ceną. Droższe panele laminowane mają większą odporność na ścieranie niż tańsze odpowiedniki. Mimo to, lite drewno jest bardziej trwałe od laminatów.

Odpowiedni proces obróbki może dodatkowo wpłynąć na trwałość drewna. W procesie produkcji desek Chapel Parket stosowany jest olej woskowy wzbogacony o związki krzemu. Substancja ta zabezpiecza drewno i chroni je znacznie bardziej niż standardowe oleje woskowe. Dzięki temu podłogi Chapel Parket wystarczy konserwować tylko raz w roku – wyjaśnia Sebastian Kos.

Za litym drewnem przemawiają jego naturalne właściwości – to ciepły, przyjemny materiał, który tłumi hałas. Laminaty przeciwnie: są zimne, śliskie i bardzo akustyczne. O tym jak uciążliwy może być hałas wiedzą najlepiej rodzice, których pociechy bawią się na podłodze wykonanej z laminatów. Odgłos samochodowych wyścigów czy odbijanej piłeczki roznosi się wówczas po całym mieszkaniu.

Koszty

O popularności paneli laminowanych w dużej mierze decyduje ich niska cena. –  Nie każdy może pozwolić sobie na zakup litej podłogi. Jeśli jednak inwestora na to stać, to w mojej opinii, wybór laminatów nie jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem. W dłuższej perspektywie bardziej opłaca  się raz zainwestować w solidną podłogę, niż kilka razy kupować tańsze panele – podsumowuje ekspert.

Leave a Reply