Przedpokój idealny – jaki dobrać chodnik lub dywan?

Przedpokój to jedno z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń. To tutaj ubieramy się przed wyjściem z domu, tutaj witamy naszych gości. Jak go urządzić by był prawdziwą wizytówką naszego domu?

Przedpokój to przeważnie niewielkie wnętrze, często wąskie i nieproporcjonalnie długie. Mimo niewielkiego metrażu przedpokój ma do spełnienia wiele ważnych funkcji. To w nim przechowujemy dużą część odzieży, trzymamy niezbędne rzeczy, takie jak klucze, których używamy każdego dnia. Ważne zatem, aby przedpokój zaprojektowany był w sposób przemyślany.

fot. Fabryka Dywanów AGNELLA S.A.

Najważniejsza decyzja, jaką musimy podjąć przy urządzaniu przedpokoju, to kolory, jakich będziemy w nim używać. Należy pamiętać o tym, aby kolory były jasne, tak aby optycznie powiększyły pomieszczenie i jednocześnie neutralne, by pasowały do pozostałych wnętrz w domu. Jeżeli jesteśmy właścicielami przedpokoju, który łączy się z salonem, to najbezpieczniejszą opcją będzie wybranie koloru o ton jaśniejszego od tego, który jest na ścianach salonu. Posiadacze bardzo małego przedpokoju mogą znaleźć w sobie odwagę i pomalować ściany w poziome kontrastujące się pasy, które optycznie poprawią jego proporcje.

Jeżeli nasz przedpokój będzie miejscem, w którym przechowywać będziemy wiele z naszych ubrań, to potrzebujemy w nim dużej szafy. Dobrym wyborem może być szafa z lustrzanymi drzwiami przesuwnymi – duże lustra zawsze dobrze robią naszej przestrzeni. Jeżeli dużą szafę posiadamy np. w sypialni, to w przedpokoju spokojnie wystarczy nam dopasowany wieszak i stolik lub komoda.

fot. Fabryka Dywanów AGNELLA S.A.

Mając wybrane najważniejsze elementy, to warto pomyśleć o dodatkach. Przedmiotem, który w widoczny sposób może ożywić i korzystnie wpłynąć na charakter przedpokoju jest dywan lub chodnik. Wiele osób nie decyduje się na te produkty z obawy przed zabrudzeniami. Wystarczy jednak dobrać dodatki wytworzone z odpowiednich do tego wnętrza materiałów. Idealnie w przedpokoju sprawdzi się dywan z niskim runem, wykonany z włókien syntetycznych. To gwarantuje wysoką odporność na ścieralność, antystatyczność oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Wybór niskiego runa jest szczególnie ważny, jeśli dywan lub chodnik będzie leżał pod drzwiami – dzięki niemu drzwi będą swobodnie się otwierały i zamykały.

Wzory, które umieszczone są na dywanie lub chodniku mogą bardzo korzystnie wpłynąć na optyczne powiększenie lub poszerzenie wnętrza, co poprawi jego proporcje. Warto zdecydować się na dywan w jednolitej, ciemnej barwie lub wpadający w lekki melanż.
Jeżeli wszystkie nasze wnętrza urządzone są w charakterystycznym stylu, to w przedpokoju, przedmiotem który będzie wpisywał się w określoną stylistykę może być właśnie to, co położymy na podłodze. Abstrakcyjne wzory ocieplą przedpokój i uczynią miejscem, które od razu zapada w pamięć.

fot. Fabryka Dywanów AGNELLA S.A.

Kształt dywanu uzależniony jest od tego, jaki kształt ma wnętrze. Jeżeli naszym problemem jest szerokość przedpokoju, to wybierzmy chodnik dywanowy. W szerokim i dużym przedpokoju możemy położyć dywany okrągłe lub owalne.

Leave a Reply