Przedświąteczne porządki. Mycie podłóg drewnianych

Podłoga ma ogromny wpływ na charakter i wystrój wnętrza, dlatego wyczyszczenie jej warto uwzględnić w przedświątecznych porządkach. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków do pielęgnacji i konserwacji parkietów pozbędziemy się starych zabrudzeń i zamaskujemy zarysowania. Radzimy jak właściwie pielęgnować podłogę, aby nadać jej nowy blask.

Drewno jest wdzięcznym materiałem, który wpływa na aranżację i atmosferę domu. W dużej mierze stanowi o tym, czy jest eleganckie i ciepłe, czy proste i chłodne. Nie inaczej jest z drewnianą podłogą, o którą należy dbać z większą troską, niż o posadzkę z jakiegokolwiek innego materiału.

fot. Domalux

Jak sprzątać parkiet?

Parkiet należy czyścić systematycznie, niezależnie od rodzaju warstwy ochronnej czy gatunku drewna, z którego został wykonany. Co więcej, od przestrzegania zasad użytkowania i pielęgnacji podłogi, zależy jej trwałość. – Podłogi drewnianej nie wystarczy regularnie odkurzać i przecierać wilgotną szmatką – tłumaczy Aldona Słapa-Nowacka, Brand Manager marki Domalux, PPG Deco Polska. – Chcąc skutecznie wyczyścić podłogę nie narażając jej powierzchni na zniszczenie, zarysowania, zmatowienie czy zmianę koloru, należy wybrać specjalistyczne środki dedykowane parkietom. Dzięki nim wyczyścimy podłogę z trudno zmywalnych zabrudzeń, odświeżymy i dodatkowo ja zabezpieczymy – dodaje Aldona Słapa-Nowacka.

Do czyszczenia wystarczy czysta szmatka lub mop płaski do podłóg z drewnianych. Nie są zalecane mopy z końcówką sznurkową ponieważ zwykle pozostawiają na powierzchni zbyt dużo wody. Myjemy na krzyż, wzdłuż elementów desek lub w tzw. ósemkę. Ponadto podłogę powinno myć się po przetarciu mebli i półek z kurzu w myśl zasady sprzątania „od góry do dołu”. Po tym należy powierzchnię dokładnie odkurzyć, a dopiero wtedy umyć dedykowanym środkiem.

fot. Domalux

Czym sprzątać?

Wybór środka czyszczącego nie jest bez znaczenia. Zwykle bardzo różni się on od preparatów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, ma inny skład chemiczny i właściwości. Używanie nieodpowiednich środków lub postępowanie niezgodnie z instrukcją ich stosowania może w krótkim czasie doprowadzić do uzyskania skutków odwrotnych od zamierzonych. – Do czyszczenia i pielęgnacji podłóg drewnianych polecam specjalistyczne środki Domalux Professional. W ofercie marki dostępne są: Środek do pielęgnacji, Środek do gruntownego czyszczenia oraz Środek do konserwacji, dostępny w aspekcie połysku i półmatu.. Pierwszy z nich służy do bieżącego czyszczenia podłogi. Za jego pomocą wyczyścimy posadzkę z zabrudzeń powstałych podczas codziennej eksploatacji. Dzięki Środkowi Domalux Professional do gruntownego czyszczenia usuniemy silne zabrudzenia i uporczywe plamy oraz stare powłoki pielęgnacyjne i konserwacyjne. Z kolei Środek do konserwacji Domalux Professional tworzy dodatkową warstwę ochronną, która wydłuża czas użytkowania lakierowanej podłogi. Dzięki niemu wygląd lakierowanej podłogi zostanie odświeżony, a niewielkie zarysowania i zmatowienia zniwelowane – tłumaczy Aldona Słapa-Nowacka.

Podłogę przed konserwacją należy każdorazowo odkurzyć przy użyciu końcówki do sprzątania parkietów, wykonaną z miękkiego włosia i dokładnie umyć, aby nie utrwalić wcześniejszych zanieczyszczeń.

fot. Domalux

Podczas nakładania środków należy unikać silnego nasłonecznienia i przeciągów oraz wyłączyć ogrzewanie podłogowe. Preparaty do konserwacji dostępne są w aspekcie połysk i półmat.

Przed użyciem środków należy zapoznać się z instrukcją producenta. Postępowanie zgodne z radami pozwoli uzyskać zadowalający efekt.

Leave a Reply