Układanie płytek ceramicznych: jak rozpoznać dobrego glazurnika?

Wiedza i doświadczenie – połączenie idealne, które powinno charakteryzować każdego eksperta. Na jakie aspekty szczególnie, jako laicy w kwestii układania płytek, powinniśmy zwrócić uwagę, aby przekonać się, że zatrudniliśmy odpowiednią osobę do tego zadania? Podpowiada ekspert marki Tubądzin, Wojciech Włodarczyk.

Zdecydowaliśmy się na remont, wybraliśmy i zakupiliśmy płytki. Czas zatem wybrać glazurnika, który wykona dla nas okładzinę z płytek. Oczywiście rzetelność, fachowość, dokładność i precyzja, to najważniejsze, ale dość ogólne wyznaczniki. A przecież podejmując się remontu, czyli dość kosztownej inwestycji, nie chcemy stresować się tym, że coś pójdzie nie tak. Jak zatem sprawdzić kompetencje i umiejętności glazurnika?

fot. Tubądzin

Glazurnik z polecenia. Czyjego?

Najczęściej poszukiwania zaufanego fachowca rozpoczynamy od sondażu przeprowadzonego wśród rodziny, znajomych czy sąsiadów. To pozwala nam zaoszczędzić czas i zdobyć wiarygodną opinię. Co jednak zrobić, gdy w ostatnim czasie nikt z naszego najbliższego otoczenia nie przeprowadzał w domu żadnych prac glazurniczych? Z pomocą może przyjść obsługa punktu handlowego, w którym np. planujemy dokonać zakupu płytek. Sprzedawcy z łatwością mogą wskazać glazurników, z którymi współpracują od lat i którzy cieszą się zaufaniem klientów. Pomocne mogą również okazać się fora internetowe. Internauci dość powszechnie wymieniają pomiędzy sobą opinie na temat fachowców, których zatrudniali i wystawiają im swoje referencje. Ponadto,  warto mieć na uwadze, że kompetentny glazurnik najprawdopodobniej będzie w stanie przedstawić swoje referencje, portfolio, czy też podać kontakt do klientów, którzy potwierdzą jego fachowość. Dobrze także dopytać glazurnika, czy odbył szkolenia produktowe z zakresu chemii budowlanej czy też producenta płytek. To da nam gwarancję, że osoba, którą planujemy zatrudnić rozwija się i posiada wystarczającą wiedzę produktowo-techniczną do tego, aby nam doradzać, a co najważniejsze wykonać prace zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Przy większych zleceniach pytajmy o listy polecające. Mało który inwestor chce, aby wykonawca uczył się u niego na budowie. Oczekuje pełnego profesjonalizmu, precyzji i krótkiego czasu realizacji zlecenia.

Współpraca z glazurnikiem. Na co zwrócić uwagę?

  • Przygotowanie powierzchni

Dobry glazurnik powinien zacząć od odpowiedniego, starannego przygotowania powierzchni, na której zostaną ułożone płytki. Po pierwsze należy ją dobrze oczyścić z: kurzu, poprzednio używanej zaprawy klejowej, czy innych pozostałości, a także z wszelkich nierówności i kruchych elementów. Wszelkie powstałe ubytki, należy dokładnie uzupełnić. Oczywiście nowo położone tynki i betony powinny być dobrze wysezonowane, czyli odpowiednio związane  i wyschnięte. Tylko prawidłowo przygotowane, oczyszczone podłoże da nam pewność, że płytki osiągną wymaganą przyczepność.

  • Rozplanowanie płytek

Kolejnym krokiem poprzedzającym układanie płytek jest ich właściwe rozplanowanie. Zapytajmy zatem glazurnika jak chce je ułożyć. Dobry fachowiec planowanie układu płytek rozpocznie od ściany, na której znajduje się najwięcej otworów, tzn. drzwi, okna, czy miejsca na włączniki świateł i gniazdka elektryczne. Na ścianie gdzie znajduje się otwór okienny, ułoży płytki symetrycznie, a jednocześnie rozmieści je tak, by płytki przy samym oknie nie były docinane.

W przypadku gdy wysokość, do której mają zostać ułożone płytki jest ściśle określona (tzn. kiedy nie układamy płytek do samego sufitu, ale np. do ¾ wysokości pomieszczenia), dobry glazurnik rozpocznie ich układanie od górnej granicy wysokości, tak by całe płytki znajdowały się u góry, a przycięte – przy podłodze.

Ściana czy podłoga będzie wyglądała lepiej, jeżeli płytki zostaną docięte symetrycznie. Oznacza to, że powinny być układane symetrycznie od środka powierzchni. Dzięki temu całość będzie bardziej estetyczna, a płytki będą przycięte po równo w obu krawędziach ściany lub podłogi. Pamiętajmy także, że ułożenie płytek i ich właściwa obróbka nie są możliwe bez odpowiednich narzędzi. Dokonując wyboru fachowca zapytajmy uprzednio jakimi narzędziami dysponuje.

  • Zaprawa klejowa – przygotowanie i nakładanie

Dobry glazurnik musi oczywiście posiadać wiedzę na temat materiałów, zastosowania odpowiedniego kleju oraz fugi do określonych rodzajów płytek oraz miejsca ich ułożenia. Kompetentny fachowiec przystąpi do klejenia płytek tzw. metodą kombinowaną, czyli posmaruje klejem zarówno podłoże jak i spód płytki. To ważne szczególnie przy układaniu płytek podłogowych, ponieważ pełne wypełnienie płytki pod spodem zapewnia sukces montażu. A brak pustych przestrzeni pod płytką wydłuży żywotność podłogi, szczególnie jeśli jest to przestrzeń zewnętrzna typu taras.

  • Zaplanowanie spoiny i fugowanie

Planując ilość oraz rozmieszczenie płytek należy brać pod uwagę szerokość spoiny. Fuga nie tylko stanowi element estetycznego wykończenia okładziny ceramicznej, ale także chroni przed dostawaniem się wilgoci pod płytki. Dodatkowo, zwiększa przyczepność płytek do ściany czy podłogi. Jej szerokość jest uzależniona przede wszystkim od wymiarów płytek. W przypadku okładzin wykonywanych na zewnątrz np. na tarasie czy balkonie spoina powinna być szersza. Poza odpowiednim zaplanowaniem spoiny, ważne jest oczywiście samo jej aplikowanie. Zanim glazurnik rozpocznie fugowanie, powinien odczekać, aż zaprawa klejowa całkowicie zwiąże.

Zaznajomienie się z powyższymi poradami pomoże nam odpowiednio przygotować się do rozmowy z potencjalnym wykonawcą. Ważne, aby na samym początku zadać glazurnikowi jak najwięcej pytań, które pomogą nam zweryfikować jego kompetencje i rozwiać wszystkie wątpliwości. Przy okazji będziemy mogli upewnić się, że nasze wyobrażenie o rozplanowaniu i ułożeniu płytek jest zgodne ze sztuką budowlaną. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych rozczarowań.

Leave a Reply