Wnętrza w stylu marynistycznym – jak dobrać podłogę?

Lekkość, relaks i błogość to najważniejsze cechy stylu marynistycznego. Takie skojarzenia od wielu lat aranżacje marine zawdzięczają połączeniu bielonych mebli z dekoracjami w biało-granatowe pasy, jasnymi panelami, naturalnymi materiałami, wiklinowymi koszami, czy też rattanowymi dodatkami. Marynarski design jest doskonały dla tych, którzy kochają morskie wyprawy, a morze jest dla nich czymś więcej niż inspiracją. Jak się okazuje to również idealne rozwiązanie dla osób, które nie boją się wypłynąć na szerokie wody wnętrzarskich aranżacji – to właśnie dla nich przedstawiamy nowoczesną interpretację marynarskiego wnętrza.

Źródło: Kronopol, Platinium, kolekcja Marine

Styl marynistyczny obecny jest we wnętrzach już od lat 50 i nadal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w projektowaniu. Aranżacje marine stanowią swoisty balans między surowym i funkcjonalnym skandynawskim a rustykalnym designem. To między innymi z tego względu cieszy się on nieustającą popularnością oraz pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Styl marynarski sprawdza się dobrze zarówno w salonie, kuchni, łazience, jak i w pokoju dziecięcym. Z powodzeniem sprawdzi się również w pracowniach oraz będzie idealnym rozwiązaniem przy projektowaniu pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. To doskonały motyw nie tylko w przypadku osób pasjonujących się morzem, ale także dla tych, którzy mają ciekawe zainteresowania i szukają niebanalnych rozwiązań oraz inspiracji.

Źródło: Kronopol, Platinium, kolekcja Marine

Nowoczesna klasyka

Wnętrze w stylu marynistycznym kojarzy się nieodzownie z dwoma kolorami białym i niebieskim, drewnianymi bielonymi meblami, dekoracjami w charakterystyczne biało-granatowe paski, naturalnymi tkaninami i materiałami oraz dodatkami z czerwonymi akcentami. Decydując się na taki design nie musimy trzymać się utartych schematów.

Źródło: Kronopol, Platinium, kolekcja Marine

Efekt aranżacji inspirowanej morzem osiągniemy, jeśli ściany pokryjemy deskami w jasnym odcieniu lub jeśli zdecydujemy się na delikatnie bielone drewno – mówi Arkadiusz Korman, Kierownik Sprzedaży w firmie Kronopol. – Deski w naturalnym kolorze powinny sprawiać wrażenie nieoheblowanych, wyrzuconych przez morze, wypłowiałych na słońcu. Dobrze jeśli będzie widać sęki i nierówności. Surowe drewno sprawi, że uzyskamy efekt eleganckiej kajuty na jachcie. Decydując się na bielone drewno należy pamiętać, że powinno być ono utrzymane w tonacji klasycznej bieli lub odcieniach szarości. Biel sprawi, że mieszkanie stanie się jaśniejsze i bardziej przytulne – dodaje.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj ścian postawimy należy pamiętać, że marynistyczne wnętrze oprócz tego, że wprowadza atmosferę błogości to również powinno dawać poczucie lekkości. Dlatego tak ważne jest zachowanie balansu pomiędzy jasnymi, neutralnymi kolorami, dominującymi we wnętrzu a mocnymi kolorami dodatków.

Źródło: Kronopol, Platinium, kolekcja Marine

Dobrana para

Chcąc uzyskać niecodzienne wnętrze w stylu marynistycznym można wykorzystać panele podłogowe, które swoją strukturą przypominają drewno – mówi Arkadiusz Korman, Kierownik Sprzedaży firmy Kronopol. – W tym przypadku dobrze sprawdzą się podłogi w jasnym odcieniu dębu. Dzięki nim aranżacja marynistyczna jednocześnie zachowa swoją prostotę, nabierze miłego i przytulnego charakteru – dodaje. Panele w takim odcieniu będą stanowiły idealne połączenie z bielonymi deskami na ścianie, których pierwotna barwa była zbliżona do koloru paneli. Ciekawym rozwiązaniem będą również drewniane belki na suficie lub ścianie skośnej na poddaszu w tym samym odcieniu jak podłoga.

Żeglarskie dekoracje

Bez wątpienia jednym z największych atutów marynistycznego stylu jest jego radosny, a zarazem spokojny charakter. – Aby pomieszczenie nie było zbyt sielankowe i zachowało swój morski styl, jasne i stonowane wnętrze powinniśmy ożywić elementami w kolorze turkusowym – mówi Arkadiusz Korman, Kierownik Sprzedaży w firmie Kronopol. – To właśnie ich barwy podkreślą marynistyczny charakter aranżacji – dodaje. Idealnie sprawdzą się tutaj proste krzesła na drewnianych nogach z oparciami właśnie w kolorze turkusu. Efekt ten podkreślą też dodatki w tym samym odcieniu. Odpowiedni wyraz nadamy również pomieszczeniu wieszając na drewnianej, bielonej ścianie obrazy w zdecydowanych barwach z morskim motywem lub stosując klasyczne morskie dodatki oparte na motywach żeglarskich np. stawiając na półce model żaglowca lub okrętu, perłowe duże muszle, czy też klasyczną busolę kapitańską.

Zwolennicy tradycyjnych dodatków mogą także postawić na grafikę z typowym krajobrazem marynistycznym. Dla osób nie bojących się odważnych rozwiązań idealne będą czarno-białe grafiki w stylu retro lub obrazy przedstawiające motywy morskie we współcześnie formie.

Turkus i lazur to nie wszystko

Jeśli chcemy, aby wnętrze nabrało niepowtarzalnego marynistycznego stylu, dobrym rozwiązaniem będzie połącznie turkusowych detali z dekoracjami i meblami w ciemnych barwach. Drewniana komoda z wykończeniami w ciemnym dębowym kolorze oraz ramy okienne w kolorze grafitowym przełamią marynistyczną aranżację, nadając jej nowoczesny styl. Niezwykły efekt pomieszczeniu dodadzą również dodatki w kolorze czarnym. Pamiętajmy jednak, że nie powinny one być centralnym punktem pomieszczenia, a jedynie stanowić dopełnienie całej aranżacji. Decydując się na taki krok warto postawić na małą, czarną lampę na biurko. Dzięki nim przestrzeń nabierze niepowtarzalnego charakteru. Elementy te z powodzeniem można połączyć z innymi meblami w klasycznym morskim stylu np. z szafą w kolorze jasnego dębu z widoczną fakturą drewna lub też stolikiem z blatem o podobnym odcieniu z nogami w żeglarskiej bieli.

Leave a Reply