Wnętrze z temperamentem: ekstrawertyczne czy introwertyczne?

Szwajcarski psycholog, Carl Gustav Jung, na podstawie analiz osobowości wyróżnił dwa skrajne typy postaw: introwersję i ekstrawersję. Czy podział ten można odnieść do wnętrz? Czy domowa przestrzeń posiada temperament? Jak go zdefiniować? Specjaliści RuckZuck, jednej z największych w Europie sieci sprzedaży podłóg i drzwi, prezentują kilka ciekawostek z zakresu psychologii wnętrz.

Freedom Wiąz Baltimore

Mówi się, że wnętrze jest wizytówką mieszkania i jego domowników. Stanowi szczególnego rodzaju lustro, w którym ujawniają się ich indywidualne preferencje, potrzeby funkcjonalne oraz upodobania estetyczne. Sposób dzielenia przestrzeni, a także dobór kolorystyki i dekoracji, często są wyrazem przejawianych przez nich cech charakteru. Dzięki temu, również samo wnętrze zyskuje temperament, który niejednokrotnie wpływa na nastrój przebywających w nim osób – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu RuckZuck.

Zgodnie z teorią Carla Gustava Junga, introwertycy i ekstrawertycy różnią się sposobem zachowania, który wynika z kierunku, w jakim zmierza ich ogólna energia psychiczna. Ci pierwsi są zorientowani na subiektywne stany wewnętrzne. Charakteryzują się spokojem, opanowaniem, cenią samotność, ciszę, pracę indywidualną. Tych drugich z kolei wyróżniają reakcje skierowane na zewnątrz. Przypisuje się im cechy takie jak: towarzyskość, impulsywność, aktywność.

Impression Dąb Altea

Opierając się na tej koncepcji, introwertyzm we wnętrzu może przejawiać się na kilka sposobów. Po pierwsze, w stonowanych barwach zastosowanych na ścianach, podłodze i wyposażeniu. Pastelowa, jasna kolorystyka sprzyja bowiem skupieniu, ułatwiając pracę, a zarazem wprowadza harmonię, która tworzy lepsze warunki do relaksu. Po drugie, w wyraźnym podziale przestrzeni na strefy funkcjonalne – dzięki niemu każde miejsce w domu ma przypisaną konkretną rolę, co wzmaga poczucie porządku. Po trzecie, introwertyzm ujawnia się w przemyślanym doborze sprzętów i dodatków. Nic nie jest pozostawione przypadkowi, a hasło „mniej znaczy więcej” stanowi motyw przewodni w aranżacji.

W introwertycznych wnętrzach sprawdzą się podłogi klasyczne, o naturalnym wyglądzie, m.in. Dąb Padwa Śnieżny z linii Wiparquet (Authentic Grain+), czy Dąb Marbella z kolekcji Impression.

Authentic Grain+ Dąb Padwa Śnieżny

W urządzaniu mieszkania zgodnie z duchem ekstrawertycznym ważną rolę odgrywa łączenie różnych stylów. Eklektyzm sprawia, że pomieszczenia nabierają wyjątkowego charakteru, a domownicy mogą wyrazić w nich swoje oryginalne wizje aranżacyjne. Nie oznacza to jednak, że ostateczna kompozycja musi być niespójna i chaotyczna. We wnętrzach tych często pojawiają się żywe, soczyste kolory (żółcie, czerwienie, oranże), które dodają energii. Wyjątkowy nastrój tworzą charakterystyczne, niepowtarzalne przedmioty, np. w postaci dzieł sztuki, pamiątek z podróży, bądź samodzielnie wykonanych mebli czy dekoracji.

Do ekstrawertycznych wnętrz pasować będą nowoczesne, odważne podłogi w odcieniach czerni oraz szarości. Z powodzeniem zastosować w nich można panele w dekorach: Dąb Verden Grafitowy z linii Discovery lub Dąb Livorno z kolekcji Adventure.

Podobnie jak różne są typy osobowości, tak różne bywają wystroje wnętrz. Niezależnie jednak od tego, czy jesteśmy ekstrawertykami, introwertykami, a może ambiwertykami, równoważącymi obie te skrajności, ważne jest, by urządzając mieszkanie kierować się indywidualnymi preferencjami oraz potrzebami. Dzięki temu możemy stworzyć przestrzeń, która będzie dobrze wpływać na nasze samopoczucie, zapewniając komfort i bezpieczeństwo – dodaje Katarzyna Śliwińska.

W ramach kompleksowej obsługi klienta salony firmowe RuckZuck oferują pomiar, transport, a także montaż zakupionych produktów.

Leave a Reply